مجله مستر وب

مستر وب مجله فناوری؛ آموزش های طراحی سایت، سئو سایت، بازاریابی اینترنتی ، شبکه های اجتماعی و...

مجله مستر وب

مستر وب مجله فناوری؛ آموزش های طراحی سایت، سئو سایت، بازاریابی اینترنتی ، شبکه های اجتماعی و...

لنز دوربین مدار بسته


  با انتخاب لنز مناسب برای دوربین مدار بسته، امکان نظارت بیشتر بر محیط و فضای مورد نظر، بهتر فرآهم می شود. لنزهایی که برای انواع دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند، در حساسیت، قابلیت ها، نما و فاصله کانونی، با یکدیگر متفاوت هستند. برای خرید لنز دوربین مدار بسته باید شرایط استفاده از دوربین، به خوبی بررسی شود. به عنوان مثال، لنزی که قدرت زوم ثابتی دارد، هرگز نمی تواند فضاهای وسیع را تحت پوشش قرار دهد؛ لنزهایی با فاصله کانونی کم، برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. مهم ترین اصطلاحاتی که برای انواع لنز به کار می روند به صورت زیر بیان می شوند:


فاصله کانونی لنز : فاصله کانونی برای لنز، با واحد میلی متر اندازه گیری می شود. فاصله کانونی، معیاری از وسعت زاویه دید دوربین مدار بسته به شمار می رود. هرچه عدد فاصله کانونی کمتر باشد، فضای گسترده تری توسط دوربین قابل رؤیت است. فاصله کانونی هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک، قابل تنظیم است.


عمق دید لنز : به فاصله و میزان منطقه دید لنز، عمق دید لنز گفته می شود. هر چه عمق دید لنز دوربین مدار بسته کمتر باشد، دوربین فضای کوچکتری را می تواند تحت پوشش قرار دهد؛ اما اگر عمق دید بزرگ تر باشد، فضای گسترده تری توسط دوربین قابل نظارت خواهد بود.


میدان دید لنز : میدان دید لنز دوربین مدار بسته، معیاری از منطقه قابل رؤیت توسط دوربین است. در واقع میدان دید، با ترکیبی از فاصله کانونی و سنسورهای دوربین است. بنابراین، معیار مهم در یک لنز، فاصله کانونی آن است. منطقه دید، به مدل دوربین مدار بسته نیز بستگی دارد.


اصطلاح “سرعت اپتیکی” لنز دوربین مدار بسته به چه معنا است؟


لنز دوربین مدار بسته


 سرعت اپتیکی لنز، توانایی لنز را در جمع آوری نور و متمرکز کردن آن بر روی حسگر دوربین مدار بسته نشان می دهد. سرعت اپتیکی، با واحدی به نام “ضریب f” اندازه گیری می شود. این واحد با نام لاتین “f Number” یا “f#” و یا “f/#”، نشان داده می شود. با کوچکتر شدن سرعت اپتیکی لنز یا همان عدد f، توانایی دوربین برای جمع آوری نور و روشنایی بیشتر می شود. در نتیجه، کیفیت و وضوح تصاویر ثبت شده نیز افزایش می یابد.


انواع لنز دوربین مدار بسته و مشخصات آن ها :لنز دوربین مدار بسته یکی از اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته است که در ساختار دوربین نصب می شود. لنز، مجموعه ای از عدسی های سیقلی هستند که پشت سر هم به ترتیب قرار گرفته اند. نور از این عدسی ها عبور می کند و پس از برخورد به سنسور دوربین، تصویر را در دوربین منعکس می کند.

  لنز دوربین مدار بسته به دو نوع لنزهای ثابت و متغیر تقسیم بندی می شود. لنزهای ثابت دوربین مدار بسته، لنزهایی هستند که بر روی دوربین ثابت اند و نمی توان آنها را تغییر داد. لنزهای متغییر، همان طور که از نام آن ها پیداست، متناسب با نوع کاربری و مدل دوربین مدار بسته می توان آن را تغییر داد. کیفیت لنزهای دوربین مدار بسته را بر حسب 1 و 2 مگا پیکسل و غیره بیان می شوند.

  لنز ثابت دوربین مدار بسته، از سایز 8/2 الی 8 میلی متر موجودند؛ با این توضیح که سایزی که برای یک لنز انتخاب می شود، به طور نمونه لنز 3 میلی متری، هرگز قابل تغییر نیست؛ برای تغییر سایز لنز، باید لنز را به طور کلی عوض نمود. لنزهای متغیر، یک پیچ یا دسته تنظیم بر روی خود دارند که توسط این پیچ، می توان میزان زوم لنز یا میزان زاویه دید را تنظیم کرد.

لنز دوربین مدار بسته

  مشکل لنزهای ثابت و متغیر این است که برای هر بار استفاده باید شرایط دربین را عوض کرد؛ برای حل این مشکل، نوع جدیدی از لنزهای دوربین وارد بازار شده اند که به “لنزهای موتوردار” یا “لنزهای Motorized” معروفند. در لنزهای موتوردار، تصویر به صورت الکترونیکی و به حالت دلخواه تنظیم می شوند. لنزهای متغیر، بیشتر برای دوربین مدار بسته صنعتی یا دوربین باکس، به کار می روند.

در انتخاب لنز دوربین مدار بسته به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته یکی از تجهیزات اصلی در سیستم های نظارتی است و نقش اصلی را در ثبت تصاویر با کیفیت بالا دارد. لنز دوربین مدار بسته باید با نوع و مدل دوربین، تطابق داشته باشد. لنز دوربین ، متناسب با زاویه دید مورد نظر انتخاب می شود.

 یکی از پارامترهای مهم در انتخاب لنز دوربین مدار بسته، فاصله کانونی لنز است. لنزها به روش های مختلفی معرفی می شوند؛ لنز با فاصله کانونی ثابت، لنز با قابلیت زوم دستی و لنز با قبلیت زوم اتوماتیک.

  لنز دوربین مدار بسته با فاصله کانونی ثابت، با نام مونوفوتوکال “Monofotocal” شناخته می شود. تصویر دوربین مدار بسته ای که از این نوع لنز استفاده می کند، همواره در فاصله ثابتی قرار دارد و امکان تنظیم تصویر وجود نخواهد داشت.

  برای تنظیم این نوع لنزها، یا باید از تنظیمات دفترچه راهنمای دوربین استفاده کرد و یا باید پیچ فوکوس یا زوم، به صورت دستی برای این لنزها به کار گرفت. ابزار پیچ تنظیم فوکوس تصویر، هر دو پارامتر فوکوس دوربین مدار بسته و فوکوس لنز را می تواند تنظیم نماید.

  لنزهایی که به صورت دستی تنظیم می شوند، بزرگ نمایی بیشتری داشته و از فاصله کانونی بیشتری برخوردارند. لنز با قابلیت تنظیم اتوماتیک، کاربرد گسترده تری نسبت به نوع دستی آن ها دارد. در تنظیم اتوماتیک لنز، از یک موتور DC برای تنظیم زوم دوربین مدار بسته استفاده می شود. یکی از مزایای کنترل اتوماتیک زوم دوربین مدار بسته به وسیله لنز اتوماتیک، امکان نصب بر روی پایه مخصوص است تا بتوان به تصاویر با کیفیت در فاصله و زاویه های متفاوت دست پیدا کرد.

مزیت های دوربین های مدار بسته بی سیم :


دوربین مدار بسته بیسیم یا وایرلس ( Wireless )

دوربین مدار بسته بی سیم ، امروزه تبدیل به  یک انتخاب جذاب برای نصب مرتب و سریع است. با این حال، هنگام انتخاب آن از بین انواع مختلف تکنولوژی بی سیم نکاتی هست که باید مورد توجه قرار گیرد.

نصب کابل از دوربین های مدار بسته به یک ضبط کننده DVR می تواند کار وقت گیری باشد. این کار همچنین نیاز به دانش خوبی در مورد روشهای نصب CCTV نیاز دارد. نصب بی کیفیت و ضعیف دوربین مدار بسته اغلب منجر به مشکلاتی در کیفیت تصویر و ظاهر نامرتب کابل ها میشود. دوربین های مدار بسته بی سیم گزینه  بسیار جذاب برای نصب کننده های آماتور یا DIY هستند چون کابل کشی کمتر باعث نصب سریع ترو مرتب تردوربین میشود.

دوربین مدار بسته بی سیم در دو شکل مختلف در بازار عرضه میشود که دانستن مزایا و معایب هر نوع قبل از تصمیم گیری مهم است.

مزایا و معایب دوربین بی سیم
انتقال بی سیم آنالوگ

هنگامی که سیگنال آنالوگ با استفاده از بی سیم انتقال می یابد، یک سیگنال مداوم که با سطح رنگ و جزئیاتی که در تصویر نشان داده شده، تغییر میکند. شکل این سیگنال تصویر نهایی را تعیین می کند بنابراین حیاتی است که سیگنال هنگام رسیدن به مقصد تغییر نکند. طیف گسترده ای از دستگاه های الکتریکی باعث ایجاد تداخل و پارازیت می شوند که می توانند شکل سیگنال را تغییر دهند ودر نتیجه اعوجاج یا از بین رفتن کامل تصویر نهایی را باعث شوند.

انتقال بی سیم دیجیتال

سیگنال های دیجیتال با یک فرمان ساده خاموش و روشن منتقل میشوند و از دیوارها عبور میکنند. شکل سیگنال در این نوع از اهمیت کمتری برخوردار است . تا زمانی که گیرنده بتواند قسمتهای روشن و خاموش سیگنال را تشخیص دهد، تداخلاتی که تغییرات کوچک در سیگنال ایجاد میکنند بر روی تصویر تاثیر نمی گذارد.

امنیت بی سیم

بی سیم آنالوگ به طور مستقیم ویدئو را پخش می کند. بی سیم دیجیتال از استاندارد ارتباطات استفاده می کند و به عنوان Wi-Fi شناخته می شود. این استاندارد دارای روش های رمزنگاری مختلفی است که ایجاد امنیت برای انتقال را بسیار آسان میکند. داده ها می توانند قبل از انتقال رمزگذاری شوند و سپس توسط یک گیرنده با کلید امنیتی صحیح رمزگشایی شوند. هر گیرنده بدون کلید امنیتی تطبیق دهنده قادر به رمزگشایی سیگنال و مشاهده تصویر نیست.

دوربین مدار بسته بیسیم یا وایرلس ( Wireless )

دوربین مدار بسته بی سیم
دوربین های دیجیتال ، آنالوگ و هیبریدی با استفاده از سیگنال های آنالوگ تصویر را نشان میدهند. این امر انتقال بی سیم از این نوع دوربین ها را غیر قابل اعتماد و ناامن می کند. دوربینهای مدار بسته بی سیم ارزان قیمت از فرستنده های آنالوگ استفاده می کنند و عموما از حیث امنیتی ضعیف هستند.

هر دستگاه بیسیم آنالوگ نیاز به فرکانس منحصر به خود دارد. در نتیجه تعداد واحد هایی که می توانند در همان منطقه نصب شوند خیلی کم است و چندین دستگاه اغلب با یکدیگر تداخل دارند.

با توجه به محدودیت های سیگنال های بیسیم آنالوگ، اتصال دوربین های مدار بسته با کابل روش مطلوب برای نصب کننده های CCTV حرفه ای بوده است.

سیستم های بی سیم  IP CCTV
پیشرفت های مدرن در تکنولوژی دوربین مداربسته این امکان را می دهد تا دوربین های  IP CCTV تصاویر را به عنوان داده انتقال دهند. داده ها می توانند به صورت دیجیتالی منتقل شوند به این معنی که سیگنال ها کمتر مستعد تداخل هستند، امن تر هستند و می توانند در فواصل بیشتر منتقل شوند.

با این حال IP CCTV ، تکنولوژی پیشرفته تری دارد که هزینه های تجهیزات را بالاتر می برد و پیکربندی را پیچید تر میکند. کاربران بی تجربه هنگام استفاده از نصب و راه اندازی IP CCTV بی سیم، باید از مشاوره حرفه ای برخوردار باشند.

نتیجه

فن آوری بی سیم به ندرت میتواند اولین انتخاب برای اتصال دوربین های مدار بسته باشد. کابل ها ایمن، قابل اعتماد و در فاصله های کوتاه ارزان قیمت هستند. اما گاهی لازم است که اتصال بدون کابل باشد، در این موارد دوربین مداربسته بیسیم دیجیتال که حرفه ای نصب شده باشد بهترین راه حل است. دوربین های بی سیم دیجیتال حتی می توانند به سیستم های آنالوگ اضافه شوند و هزینه های ارتقاء کامل را کم کنند. اگر برنامه شما نیاز به استفاده از فناوری بی سیم داشته باشد، توصیه ما این است که به دنبال یک سیستم مبتنی بر آی پی دیجیتال باشید.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی